Helgi Avatara (goutsoullac) wrote,
Helgi Avatara
goutsoullac

Василь Седляр

Оригинал взят у bojchukisty в Василь Седляр
Портрет Оксани Павленко
Photobucket


роботи Василя Седляра


PhotobucketВасиль Седляр народився 12 квітня 1899 р. на Полтавщині в сім'ї селянина. З дитинства захоплювався малюванням. Після чотирикласної освіти, Василь навчається в Київській художній школі протягом 1915-1919 рр. А у лютому 1919 р. вступив у Академію мистецтв до майстерні монументального мистецтва, якою керував Михайло Бойчук. Спільно з іншими бойчукістами створює фрески в Луцьких казармах (1919), Санаторій для селян в Хаджибеї (1920-ті), Червоназаводський театр в Харкові (1935).
А у 1923 році, по закінченню академії, Седляра як не лише талановитого художника, а й хорошого організатора назначають директором Межигiрського художньо-керамiчного технiкуму. Тут разом з колегами однодумця бойчукістами Іваном Падалкою і Оксаною Павленко йому вдається відновити виробництво славнозвісної межигірської кераміки. (З 1798 по 1884 в приміщенях колишнього козацького монастиря діяла Межигірська фаянсова фабрика, а з ХІІ ст до 1786 року тут був православний монастир, найбільший розвіт якого припадає на козацький період) Про межигірську кераміку розповідають мистецтвознавець Людимила Ковальська і журналіст Леонід Череватенко.


 
Седляра дуже любили і поважали учні, так один із них, Пантелеймон Мусієнко, згадував: «Вже в першій рік навчання він нас підкорив системі своїх поглядів на мистецтво. На його лекції ми приходили, як на концерт. Він читав нам просто і цікаво. Любив ілюструвати прикладами з мистецтва епохи Відродження і старого українського. Він високо оцінював твори західноєвропейських імпресіоністів. Фанатично закоханий в українську ікону і графіку, килими, золотарство та театр. Приклади з літератури, філософії та історії культури збагачували фахові знання з мистецтва. Нас полонив його глибокий розум і загальна культура. Він був товаришем студентів більше, ніж директор і педагог. Ми відчували в ньому жагу любові до життя, ідейність і віру в творче покликання людини; мистецтво було його мрією, його стихією і покликанням».
 
Межигір’я швидко стало культурним осередком, сюди, всьго за 20 км від Києва, приїжали відпочивати в гості до бойчукістів Лесь Курбас, Олександр Довженко, Остап Вишня, Володимир Сосюра, Олександр Копиленко, московський мистецтвознавець Алексей Фьодоров-Давидов, Вадим Меллер.
 
У листопаді 1926 – травні 1927 року Седляр разом iз Михайлом Бойчуком і Андрієм Тараном подорожує Нiмеччиною, Францiєю та Чехословаччину, знайомиться з роботами найвідоміших тогочасних художників, спілкується з ними, відвідує європейські мистецькі осередки. І не здогадується що за 10 років це відрядження стане однiєю з формальних пiдстав для його арешту й обвинувачення у шпиґунствi й участi в контрреволюцiйнiй органiзацiї. Ця подорож не лише розширила кругозір митця, а й внесла нову хвилю експесіонізму в його подальші роботи.
   У 1930 року Комісія в справі реорганізації системи й мережі мистецьких закладів в УСРР звільнила позапартійного Седляра з посади директора Технологічного інституту кераміки і скла (так від 1928 року називався межигірський технікум). Тоді Седяляр почав викладати в Київському художньому інституті (так тепер називалася Академія мистецтв).
   У ці нелегкі часи в 1929 – 1930 роках Василь Седляр створює найбільшу працю свого життя – цикл ілюстрацій до „Кобзаря” Шевченка.
Photobucket
Photobucket

   А далі роки починається цькування бойчукістів, в тому числі Седляра, напади в газетах і журналах, на різноманітних зборох, що малюють вони не в стилі соцреалізму як треба. Так, наприклад, говорячи про ілюстрації до «Кобзаря», обвинуватили митця в «націоналістичному розумінні» Шевченкової поезії та «спотворенні» її «революційного змісту». У листопаді в 1936 році Седляра заарештували. А 13 липня 1937 р. Розстріляли разом з Михайлом Бойчуком та Іваном Падалкою. Нічого пройде 20 років і їх реабілітують у 1958 році.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments