Helgi Avatara (goutsoullac) wrote,
Helgi Avatara
goutsoullac

Alfredas Bumblauskas: My, współczesny naród litewski, urodziliśmy się jako antypolacy...

Оригинал взят у falangeoriental в Alfredas Bumblauskas: My, współczesny naród litewski, urodziliśmy się jako antypolacy...

http://falangeoriental.blogspot.com/2016/12/alfredas-bumblauskas-my-wspoczesny.html

Cała nasza litewska tożsamość jest antypolska. My, współczesny naród litewski, urodziliśmy się jako antypolacy....Najważniejsi XIX-wieczni twórcy naszej tożsamości narodowej mówili, że podstawowym dążeniem tworzącego się narodu litewskiego powinno być wyzwolenie się spod dominacji polskiej. Skoro więc jesteśmy antypolscy z natury, wystarczy najmniejszy pretekst, by wszyscy wpadali w złość.

Najdziwniejsze, że gniewamy się na strategicznego partnera...

Polska uznała przesunięte granice i Polacy tutaj mieszkający są nieco zapomniani czy też pozostawieni Litwie. Taką koncepcję przyjmują również nasi. A jakże inaczej można interpretować wypowiedzi w stylu: Jeżeli wam tu się nie podoba, to wynoście się? Jak widać zwycięża idea nie litewskiego Polaka, a polskiego Polaka na Litwie. Oczywiście, w taki sposób porozumieć się nie uda”.

Alfredas Bumblauskas (litewski historyk, profesor Wileńskiego Uniwersytetu i członek senatu tegoż uniwersytetu, jak również członek rady Litewskiego Instytutu Historycznego oraz rady Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych).

Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments