Helgi Avatara (goutsoullac) wrote,
Helgi Avatara
goutsoullac

ЗАБУТИЙ УКРАЇНСЬКИЙ РАСОЛОГ

Іван Раковський народився 24 серпня 1874 р. в сім’ї пароха Протесів d Чагрові Рогатинського повіту разом із сестрою-близнючкою Марією. Навчався у львівській Академічній гімназії та на філософському факультеті Львівського університету, де студіював природничі науки (1892-1897). У 1896-1899 рр. підробляв в Академічній гімназії, 1899-го його призначили на посаду професора Коломийської гімназії, де пропрацював десять років.

Під впливом Федора Вовка зацікавився антропологією, неодноразово провадив антропологічні дослідження. 1903 р. склав докторат у Львівському університеті, обраний дійсним членом НТШ. 1908 р. І. Раковський отримав посаду секретаря НТШ і переїхав до Львова. Тут він став ініціатором і першим головою антиалкогольного й антинікотинового товариства “Відродження” (1909). 1910-1928 рр. – професор Академічної гімназії, автор підручників із зоології та геології. Член Російського товариства антропологів з 1912 р., член Товариства антропологів Франції з 1913 р. 1917 р. – професор зоології та антропології в університеті в Кам’янці-Подільському. 1918-1919 рр. – ув’язнений польською владою в концентраційному таборі в Домб’ю. 1921-1924 рр. – секретар таємного українського університету у Львові.

У 1904-06 під керівництвом Ф. Вовка провадив антропологічні поміри в Карпатах і продовжував їх на Поділлі. У 1912 — 14 антропологічні студії поглибив у Петербурзі (у Ф. Вовка) і в Парижі. У 1914 — 17 працював у Відні у Дослідницькому інституті Сходу та Близького Сходу (Forschungsinstitut für Osten und Orient. Понад 20 наукових праць з ділянки зоології (зокрема безхребетних) і антропології (найважливіші — «Расовість слов'ян», 1919, «Погляди Хведора Вовка на расовість укр. народу», «Погляд на антропологічні відносини українського народу» — разом з Сергієм Руденком, 1925). Популярно-наукові праці та шкільні підручники з природознавства, «Новий світогляд сьогочасної науки» (1947). Раковський поглибив теорію Вовка щодо расової будови України з тим, що разом з Руденком, замість досить одноманітного лимарського типу Вовка, висунув теорію суміші найменш шістьох головних європейських типів не відкидаючи при тому переважної кількости динарського на всій території України.

1928 року І. Раковського відправили на пенсію. Проте він ще був повний енергії і швидко знайшов собі нове заняття. 1930-го в Коломиї сформувався колектив видавничої спілки для видавництва енциклопедії українською мовою на чолі з Василем Микитчуком, а головним редактором призначили І. Раковського. Відтоді його домівка по вул. 29 листопада (тепер –
Є. Коновальця), 31 на п’ять наступних років перетворилася на лабораторію УЗЕ. Редакція запланованого видання розташовувалася у Львові, адміністрація – в Коломиї, а друкарня – в Станіславові. Незважаючи на відстані, головний редактор чудово впорався зі своїм завданням, зумівши залучити до праці 136 авторів, які написали 34 тисяч гасел. Три ошатні томи (добрий папір, чимало кольорових ілюстрацій, друк мап виконав Піллєр Найман у Львові, ілюстраційних таблиць – знаменита фірма Ф. А. Брокгауза в Ляпціґу) УЗЕ вийшли з друку 1935 р. Це була перша українська енциклопедія: УРЕ (Українська радянська енциклопедія) з’явиться лише чверть століття пізніше як реакція на еміграційний проект “Енциклопедії українознавства”, також втілений тільки після Другої світової війни.

1935 р. І. Раковського обрали головою НТШ. Оскільки товариство було позбавлене будь-яких джерел фінансування, це був найскладніший період у його історії. Попри це, Раковський не допустив його розпаду, зумів домовитися з польським урядом про щорічну субвенцію 12 тис. злотих і залучив до фінансування НТШ український бізнес (підприємці замовили НТШ, окрім підручників, історію Галицько-Волинського князівства, альбом пам’яток княжих часів і популярний історичний місячник). Розпустила НТШ радянська влада. І. Раковський, побоюючись арешту, 13 січня 1940 р. виїхав до Кракова як “фольксдойч” за документами, сфабрикованими його знайомими з комісії репатріації німців із СРСР (цю комісію нацисти створили за згодою комуністів після укладення пакту Молотова-Ріббентропа).

В умовах війни І. Раковський не знайшов застосування своїм здібностям. 1942 р. він повернувся з родиною до Львова. Виявилося, що його будинок по вул. 29 листопада зайняв підрозділ СС. У Львові І. Раковський викладав антропологію й астрономію в Богословській академії та хімію на курсах державної хімічної фахової школи. Через наближення фронту у листопаді 1943 р. він знову виїхав до Кракова, згодом – до Відня, поневірявся по окупованій союзниками Німеччині, аж доки 1948 р. його сім’я не переїхала в Нью-Арк у США, де І. Раковський помер 28 лютого 1949 р.

Оцінюючи творчу спадщину І. Раковського, можна ствердити, що він не був великим ученим, а його статті про особливу “расовість” українців нині можуть лише розсмішити. Та водночас він нагромадив величезний багаж знань у найрізноманітніших галузях науки, захоплювався поезією, і саме завдяки своїй ерудованості, мабуть, редактором УЗЕ став саме він, а не інша особа. А з іншого боку, завдяки УЗЕ І. Раковський заслужив нашу вдячність. Показником його ретельності є ті прекрасні кольорові вклейки, які так подіяли на мою уяву три десятиліття тому. Про те, що з усієї його спадщини саме УЗЕ заслуговує на найвищу похвалу, можливо, здогадувався і сам Раковський. Ще перебуваючи в еміграції у Кракові, він висунув ідею енциклопедії українознавства. Проте цей задум реалізували після його смерті інші люди, далеко поза межами України.

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2006/03/03/13473/
Tags: раса
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments